1. Zdrowe żywienie

 

W natłoku sprzecznych informacji dotyczących żywienia i jakości produktów spożywczych coraz trudniej wybrać nam te, które będą służyć naszemu zdrowiu i uchronią nas od chorób cywilizacyjnych.

Podstawą zdrowego trybu życia są prawidłowe nawyki żywieniowe. Mają one uchronić nas przed otyłością, złym samopoczuciem, brakiem energii i częstym zmęczeniem oraz zapewnić nam stały dopływ pełnowartościowych składników odżywczych.

Każda komórka naszego organizmu zbudowana jest z takich składników, jakie dostarczamy jej w codziennych posiłkach. Dbajmy o to, aby były one dobrze zbilansowane zarówno pod względem jakości jak i ilości. Ich nadmiar i niedobór mają decydujący wpływ na nasze zdrowie i codzienne funkcjonowanie.

 

2. Odchudzanie

 

Otyłość i nadwaga przestały być problemem jednostki, a stały się problemem znacznej większości społeczeństwa. Dotykają one każdej grupy wiekowej: dzieci, młodzieży, osób dojrzałych i starszych.Przyczyn otyłości jest wiele. Jednak najczęstszymi są: źle zbilansowane posiłki (co doprowadza do podjadania między nimi), nieprawidłowe wybory produktów spożywczych, brak ruchu oraz określone jednostki chorobowe.Zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej nie jest problemem tylko estetycznym, ale przede wszystkim zdrowotnym. Doprowadza ona do m. in.: nietolerancji pokarmowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, podwyższonego poziomu cholesterolu oraz wielu innych chorób.

Dlatego tak istotne jest kontrolowane spalenie tkanki tłuszczowej, co ma ogromne znaczenie w zapobieganiu chorobom dietozależnym.

 

3. Choroby cywilizacyjne

 

Żyjemy coraz szybciej, nie mamy czasu na regularne posiłki i prowadzenie zdrowego trybu życia. Niestety, coraz częściej wywołuje to tzw. choroby cywilizacyjne:

– hipercholesterolemia, czyli podwyższony poziom cholesterolu,

– nadciśnienie tętnicze,

– cukrzycę,

– wrzody żołądka i dwunastnicy,

– choroby nowotworowe.

Każda z tych chorób wymaga stosowania odpowiedniego żywienia, doboru prawidłowych i eliminacji szkodliwych składników pokarmowych. Odpowiednim żywieniem jesteśmy w stanie złagodzić skutki tych chorób lub je całkowicie wyeliminować.

Pamiętajmy, że nasze lekarstwo leży na talerzu.

 

4. Żywienie dzieci

 

Prawidłowe nawyki żywieniowe zdobywamy już od najmłodszych lat. Istotne jest, aby żywienie naszych dzieci zapewniało im zdrowy rozwój fizyczny jak i psychiczny. Nieprawidłowo zbilansowane posiłki mogą doprowadzić do otyłości, braku energii, częstego zmęczenia i problemów z koncentracją. Poprzez dobre żywienie zapewniamy również naszym pociechom silny układ odpornościowy, który uchroni je przed częstymi infekcjami i osłabieniem organizmu.

Większe zapotrzebowanie na wszystkie składniki pokarmowe wykazują dzieci regularnie uprawiające różne dyscypliny sportowe. Dostarczane im jedzenie powinno zapewnić nie tylko ich prawidłowy wzrost, ale również energię i siły do intensywnego treningu.

Bardzo istotne jest wprowadzenie zasad zdrowego żywienia także dla dzieci z niepełnosprawnościami fizycznymi i psychicznymi. Uchroni to je od otyłości, nadwagi i wynikających z tego chorób towarzyszących, m. in. zaparć i biegunek.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress